Kalisz, Poznańska 183-185
Cmentarz Komunalny w Kaliszu przy ul. Poznańskiej był urządzany etapowo w latach 60-tych, na terenach byłego poligonu wojskowego w Kościelnej Wsi. Pierwszy pochówek na cmentarzu miał miejsce 25 stycznia 1971 roku, w kwaterze nr 7. Do końca 1971 roku pochowano 44 osoby. W ostatnich latach średnia pochówków w skali roku wynosi kilkaset. Cmentarz Komunalny w Kaliszu przy ul. Poznańskiej przeznaczony jest do chowania zmarłych bez względu na wyznanie religijne. Zajmuje powierzchnię 21 ha, z czego 1/5 stanowi obszar zadrzewiony niezagospodarowany.
Teren cmentarza jest objęty strefą obserwacji archeologicznych. Znajdowano tu liczne ślady życia osad rzymskich - szczątki przedmiotów codziennego użytku, a nawet kieł mamuta. Działania wojenne 1939 roku pozostawiły po sobie okazały bunkier, będący wtedy częścią kaliskiej linii Maginota. Widoczny w prawostronnej części cmentarza schron jest jednym z 19 betonowych schronów bojowych, które otaczały miasto w odległości 6-7 km od centrum i służyły jego obronie.
Podstawowymi elementami struktury przestrzennej cmentarza jest część: grzebalna - czynna, administracyjno - gospodarcza (biura, warsztaty, place i budynki gospodarcze), ogólna (plac wejściowy, budynek przedpogrzebowy), przedwejściowa ( parkingi, pawilony, i miejsca handlowe). Część grzebalną cmentarza stanowi 57 kwater grobowych, w których spoczywa ponad 18 tysięcy zmarłych. W granicach oznaczonych kwater mieszczą się groby ziemne - pojedyncze i rodzinne oraz grobowce tzw. piwnice.
Od grudnia 2008 roku istnieje możliwość pochowania prochów zmarłych w kolumbariach, czyli ścianach z niszami na urny. Pierwsze kolumbarium usytuowane jest w lewej części Alei Głównej i składa się z 6 bloków pośród których stoi marmurowa postać anioła. Kolumbarium zawiera 126 podwójnych nisz z przeznaczeniem na 252 urny, z czego 90% jest już zapełnione. W 2017 roku, na końcu Alei Zasłużonych powstały kolejne dwie ściany kolumbarium na łącznie 240 niszy, czyli 480 urn. Pozostałe ściany dobudowywane będą w zależności od potrzeb.
Na Cmentarzu Komunalnym - największej kaliskiej nekropolii – planuje się w przyszłości nowe, ciekawe architektonicznie kolumbarium. Projekt przewiduje też w sąsiedztwie nowego kolumbarium tzw. kwatery amerykańskie - czyli starannie przystrzyżony trawnik z jednolitymi, poziomymi tablicami nagrobnymi.
Galeria zdjęć